Na začátku školního roku se děti ze základní školy vypravily na adaptační pobyt do Krkonoš. Naším domovem pro tento týden byla historická Kolínská bouda, která stojí na hřebenu jednoho z vrcholků v Peci pod Sněžkou.
Na začátku každého školního roku se celá naše škola účastní adaptačního pobytu v přírodě. Pojem adaptace označuje proces přizpůsobení se novým podmínkám, v našem případě si děti zvykají na přechod ze školky do školy. Mění se jejich sociální role, přibývá zodpovědnosti a změní se také jejich sociální prostředí, zvyšují se nároky na soustředěnou práci. Nástup do školy tedy představuje mimořádný nápor v oblasti prožitků i poznání. Výzkumy ukazují, že pokud se učení odehrává v bezpečném prostředí, ve kterém jsou jasně daná pravidla a ve kterém jsou respektovány individuální potřeby dítěte, snižuje se množství stresu a zvyšuje se procento osvojených dovedností a vědomostí. Dítě si učení spojuje s pozitivními emocemi.
Podstatou adaptačního kurzu je, aby se noví spolužáci poznali v běžných životních situacích mimo regulované prostředí třídy. Naučí se lépe rozumět jeden druhému, prohloubí se míra empatie a vzájemné tolerance. Cílem kurzu je nastartování procesů, které jsou nezbytné pro zdravé fungování skupiny jako např: podpora skupinové práce, vytváření bezpečné a otevřené atmosféry v kolektivu, navození skupinové identity a koheze skupiny.
Jsme si vědomi, že to, jak dítě zvládne nástup do první třídy, často ovlivňuje jeho celoživotní postoj ke vzdělávání, ale i k sobě samému a vůli na sobě pracovat. Adaptační pobyt nám pomáhá snížit riziko adaptačních obtíží, které mohou s nástupem do první třídy nastat, zejména kvůli strachu z neznámého prostředí, cizích osob i nových požadavků. Na adaptačním pobytu máme možnost jemným způsobem navázat s dětmi kontakt a vytvořit pro ně hravé a zároveň bezpečné prostředí, ve kterém se přirozeným způsobem budou moci sžít s ostatními spolužáky a pedagogy.
Pro náš adaptační pobyt jsme si vybrali, na základě našich pozitivních zkušeností, opět Kolínskou boudu v Krkonoších. Kolínská bouda jako taková vznikla před skoro 100 lety, kdy jí Odbor kolínský v rámci Klubu čsl. turistů odkoupil od původního majitele, odtud má také své jméno. Bouda prošla několika rekonstrukcemi, ale její ráz starobylosti, skromnosti a nostalgie je stále dochován. I po tolika letech patří mezi vyhledávaná turistická ubytování a my ji s našimi školami navštěvujeme především pro štědré prostory, přátelský a ochotný přístup personálu a překrásné okolí, které umožňuje rozmanitý program v přírodě.
Jedním z našich cílů bylo se seznámit se spolužáky a naučit se orientovat v přírodě. První den jsme poznávali okolí boudy, které nám nabídlo spoustu možností - hřiště, les a výběh pro kozy, lamy a ovce. Večer jsme si rozdělali oheň, upekli buřty a zazpívali známé písně a samozřejmě nesměla chybět i naše hymna. Poté, co jsme se naučili pravidla přežití v přírodě, kdy se starší děti naučily dokonce rozdělávat oheň a pracovat s mapou, jsme si nově nabyté znalosti mohli vyzkoušet v praxi. Vydali jsme se totiž na celodenní výlet přes rašeliniště na Černou horu. Za odměnu jsme si večer dopřáli relax ve vyhřívaném bazénu. Všechny nově získané vědomosti a znalosti se nám náramně hodily i předposlední den při hledání ztraceného pokladu, který byl ukryt nedaleko Kolínské boudy. Náš pobyt na čerstvém vzduchu jsme zakončili všichni společně zábavným večerem s diskotékou a věřte, že některé z tanečních kreací našich studentů neměly konkurenci 🙂.
Podzimní adaptační pobyt se nám moc povedl a i přes chladnější počasí, nám svítilo sluníčko a děti si ho moc užily. Děkujeme Kolínské boudě a těšíme se opět na viděnou!
Comments