top of page

Respirační onemocnění dětí v mš 🤧

S podzimem se u dětí v našich školkách začala opět objevovat rýma a kašel. Pokud děti chodí do kolektivu s neléčenou nemocí, je to nebezpečné, jak pro ostatní děti a pedagogický tým, tak především pro dítě samotné. Spouští se tak kolotoč, který ovlivňuje fungování celé školky.


Většina z nás rodičů nejsme doktoři a tak, pokud dítě normálně funguje a nemá teplotu, “jen mu teče nudle”, neřešíme to. Bohužel si však neuvědomujeme, jaké důsledky může mít naše chování pro lidi, kteří se pohybují ve společnosti našeho dítěte.

Onemocnění horních dýchacích cest nemusí doprovázet zvýšená teplota ani horečka a přesto je velice nakažlivé a to především v kolektivu malých dětí.

Respirační onemocnění je infekce dýchacího ústrojí vyvolané viry nebo bakteriemi. Aby mělo dítě předškolního věku dobře fungující imunitu, je důležité mu dát prostor a čas, aby se řádně doléčilo. Onemocnění se může projevit kdekoliv v dýchacích cestách.


Do těla vstupuje infekce skrz sliznici nosu či oční spojivky a to buď přímou či nepřímou cestou. Přímá cesta je, když si děti zakašlají a vzduch se naplní nakažlivými kapénkami. Nepřímá cesta je skrze ruce a předměty.


Virová rýma (nachlazení) je akutní nakažlivé onemocnění, jehož vyvolavatelem jsou respirační viry. Příznaky mohou být ucpaný nos, tvorba hlenu, kýchání, sekrece z nosu, bolavý a odřený nos, kašel (většinou suchý, dráždivý), hrubý hlas, pocit celkové slabosti, zvýšená teplota až horečka, bolest hlavy. Inkubační doba – 2 až 5 dní. I když je inkubační doba krátká, maximální vylučování viru může být až 7 dní. U dětí, které neumí smrkat až 14 dní. V této fázi je dítě velice nakažlivé.


Zelená, hnisavá neboli bakteriální rýma je nejčastěji důsledkem neléčené virové rýmy. Tělo bylo onemocněním oslabeno a proto náchylnější k bakteriální infekci. U bakteriální rýmy častěji vznikají akutní nepříjemné komplikace, jako je – zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, nebo zánět dolních dýchacích cest.


Dalšími důvody k rýmě a kašli může být například alergie či zbytnělá nosohltanová mandle. Alergická rýma a kašel je chronické onemocnění a týká se bohužel mnoha dětí. V takovém případě doktoři vystavují pro školu potvrzení a škola s tím u dítěte počítá.


Děti mohou svou nemoc přenést na spolužáky ve třídě, ale také na pedagogy. Pak velmi často nastává situace, kdy je tým v oslabení, protože jsou učitelé nemocní. Zpožďuje se tak plnění vzdělávacích plánů, mění se program a učitelé, kteří zaskakují jsou více unavení a tím více i náchylní k dalšímu onemocnění. Nastává tak opakující se kolotoč.


V době chřipkových sezon se v našich školách zvyšují již tak vysoké hygienické standardy a zdravotní prevence. Pravidelně se dezinfikují hračky, ruce, zařazuje se mnohem více vitamínů, ale i přesto škola sama nemůže zajistit zdraví všech svých dětí a zaměstnanců bez pomoci a zodpovědného přístupu nás rodičů.
538 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


GENIUS Logo school a kindergarten-01.jpg
bottom of page